شهر زنده است

روایت بوی نم پیاده‌روها

شهر زنده است

روایت بوی نم پیاده‌روها

روزنگار
 • ۲۴ آبان ۹۴ , ۰۵:۵۵
  از قصص نماز شاهد...

  فقیه معتقد بود اشکِ دنیا، صلاه را تباه می‌کند؛
  به گمانم فقیه هیچ‌وقت عاشق نبود؛
  و خدای محرم ندانست که راز مگو را جز با او چگونه توان گفت؟
  که افوضُ امری الی الله...


  حال ما بی ‌آن مه زیبا مپرس
  آنچه رفت از عشق او بر ما مپرس
  گوهر اشکم نگر از رشک عشق
  وز صفا و موج آن دریا مپرس


 • ۲۳ آبان ۹۴ , ۲۳:۴۵
  داستان هر روزه‌ای که رُخ نداده است

  دوشب پیش وحید سعیدی از غم رابطه‌اش با پسرش گفت که جز صبح‌ها نمی‌بیندش؛ اندوه واژگانش را ملموس در رگ‌هایم حس کردم؛ که من هم از همان دست پسرانی بودم که پدرم را صبح‌ها و روزهای تعطیل می‌دیدم. هراس این اقبال،‌ هوار شد روی سرم که من هم با این اوضاع فعلی، بهتر از این با خانواده‌ام نخواهم کرد. امشب که برنامه مقرر پایان کار دفتر درست اجرا نشد، ساعت ده و نیم که جلسه تموم شد، بدون دیدن پیغامش، تلفن زدم. خواب بود؛ پیام‌رسان را باز کردم، خواندم که یک ساعت قبل پیغام فرستاده بود که خسته است و بیشتر از این نمی‌تواند بیدار بماند. جز چند باری لحظه خوابیدن معصومانه‌ش را ندیدم؛ اما همان شنیدن صدای خسته خواب آلود کافی بود که تمام داستان وحید سعیدی جلوی چشمم رژه برود. او را دیدم و خانه‌مان را؛ که می‌رسم و صدای مهربانش خاموش است و من با باری از سختی تنهایی، روی کاناپه دراز می‌کشم...

 • ۷ آبان ۹۴ , ۱۸:۱۵
  مردی که می‌خواهد بارکش نباشد

  نقل است در ایام قدیم، زمانی که وسیله نقلیه هنوز درشکه و گاری بوده است، دانشجویان دانشگاه معماری بوزار برای حمل وسایل تحویل پروژه دروس‌شان آنها را بار گاری می‌کردند و می‌کشیدند. گاری را در فرانسه «شارت» می‌خوانند؛ و حالا بعد از سال‌ها این کلمه «شارِت» در ادبیات فضای معماری، از دانشگاه تا فضای کار، برای توصیف وضعیت فشردگی کارها استفاده می‌شود. در ایام تحصیل بیشتر روزهای نهایی ترم اسمش را می‌شنوید ولی در دفاتر معماری خصوصا وقتی مکرر پروژه جاری باشد، این کلمه شنیده می‌شود. و من در زندگیم تقریبا همیشه در این موقعیت هستم؛ عطش به تجربه‌های متعدد، احتمالا کمی حرص پول و شهرت و یادگیری، به اضافه انعطاف زیادی در تصمیم‌گیری‌ها و همچنین تک‌پری و تک‌روی موجب شده است که همیشه بار انبوهی از کارها روی گُرده‌ام باشد. همین الآن که این‌سطور را تحریر می‌کنم، برای شنبه و یک شنبه حجم زیادی کار برای دانشگاه دارم، از ضبط دومین برنامه‌‌مان رها شده‌ام و باید برای هفته بعد برای ضبط دیگری آماده شوم. فصلنامه‌ای که سردبیری‌اش می‌کنم (همشهری‌معماری) باید هفته بعد به چاپخانه برسد و در عین‌حال به زمان رونمایی پایگاه که درحال راه‌اندازی‌اش هستیم نزدیک می‌شویم. این‌ها شاید کارهای مهم باشد، چندین خُرده‌کار، از مطالب ننوشته و یکی دو پروژه برنامه‌نویسی خُرد را هم حساب نمی‌کنم. 

  نتیجه چیست؟ اینکه یا سر موعد به کارها نمی‌رسم یا اینکه آنطور که می‌خواهم انجامشان نمی‌دهم؛ در امور مربوط به کسب‌وکارهای پروژه‌ای هم مجبورم پروژه‌های کمتری بپذیرم. سال‌ها فعالیت مطبوعاتی، تخصصی و سیاسی هرچند متناسب با انرژی که از من گرفته است تبدیل به پول نشده است اما اعتباری جمع شده است که در رشته‌های مختلفی که کار کرده‌ام (و احتمالا بعد از چندسال رها کرده‌ام) هنوز محل رجوع باشم. حالا که کَمَکی پختگی به صورتم هم آمده و از آن کودکانگی بصری دور شده‌ام اعتماد جماعت هم بیشتر شده است؛ اما چه فایده‌ای که فرصت به بار نشاندن این اعتبار نیست.

  تجربه جمعی ایرانیان به اضافه ذکر خاطرات خانواده و تجربیات نزدیک‌تر آنها از کارهای گروهی و شراکتی، همیشه هراسی در امثال من نگه‌داشته است که از کار شراکتی و تقسیم ظرفیت‌ها پرهیز کنیم. مثلا من مدام ایده‌پردازی می‌کنم؛ ایده‌هایی که می‌توانند با کمی تلاش به پول برسند ولی به دلیل عدم اعتماد به افراد بسیاری از آنها را پیش خودم نگه می‌دارم و هیچ وقت به فعل نمی‌رسد. این وضعیت درباره پیشنهادات بالفعل کاری هم در جریان است. حالا بعد از مدت‌ها به سرم افتاده که از این مرکب بی‌اعتمادی پایین بیایم و در حالی که در یکی از کارهایم به ثبات رسیده‌ام، باقی موارد را با جماعتی شریک شوم.


 • ۱۵ مهر ۹۴ , ۱۷:۲۲
  افق

  امروز میان فیش‌هایی که نوشته‌ام یک جمله از شهید پیچک پیدا کردم که خلاصه و بُن چیزی است که به عنوان مشی سیاسی می‌شناسم؛ اینکه چرا مکرر برای خودم یادآوری می‌کنم که مسئله ما مصداق نیست بلکه فرایند و منش است.

  شهید غلام‌علی پیچک می‌گوید «مسئولیت ما مسئولیت تاریخ است؛ بگذارید بگویند حکومت دیگری بعد از حکومت علیع بود به اسم حکومت خمینی که با هیچ ناحقی نساخت تا سرنگون شد. ما از سرنگون شدن نمی‌ترسیم؛ از انحراف می‌ترسیم!»

 • ۳ مهر ۹۴ , ۲۲:۵۱
  شب‌خوانی

  مشنو که از تو هست گزیرم چرا که نیست
  یا نیست از تو محنت و رنجم چرا که هست


  از خواجوی کرمانی، که عجیب همدل ماست.

 • ۲۸ شهریور ۹۴ , ۰۲:۵۲
  روی مبل خانه خودمان

  حوالی ساعت یازده صبح جمعه هواپیمای امارات ایرلاینز روی زمین نشست تا کمی بعد از اذان ظهر از سفری ۱۷روزه، پرفشار و آموزنده به خانه رسیده باشم. از فردا به سرعت مشغول تکمیل متون سفرنامه خواهم شد؛ هرچند که هنوز بین انتشار آنلاین این متن‌های تکمیل‌شده و نگه‌داشتنش برای کتاب سفرنامه در تردیدم. 

  بعد از استراحت از سفر چندساعتی است که هنوز ذهنم درگیر آن است. انقطاع ۱۷روزه از وطن، پیاده‌روی‌های بیش از ده‌ساعته، به عین رساندن مثل مترکردن خیابان‌ها و شرایط خاص اجتماعی سفر فرصتی برای خودشناسی و آموختن بود. ۱۷ روز فرصت داشتم تا منقطع از خانواده به تغییراتی که می‌خواهم در زندگیم بدهم فکر کنم. آدم کم سفری نیستم؛ اما دوستان همسفرم کسانی هست که در طی سال‌ها دست‌چین شده‌اند و روابطمان دیگر تعریف شده و به ثبات رسیده‌است. در این سفر اما همه همسفران جز یک نفر افرادی تازه بودند که از قضا همه آنها جز دو نفر در موقعیت کاملا مخالف ایدئولوژیک من قرار داشتند؛ هرچند دوستان مخالف ایده خود زیاد دارم اما همیشه از زیست مداوم با آنها پرهیز داشته‌ام. این موقعیت فرصتی بود که هم درباره رابطه خودم با این بخش از جامعه بیاندیشم و هم در رفتارهای شخصی‌م، اعم از رابطه‌م با افراد تا مدیریت امور شخصی محک بخورم و ضعف‌های خودم را بهتر بشناسم.

  حالا که سه ساعتی از بامداد روز شنبه گذشته است، مشغول مرور کارهایی هستم که از فردا برای یک زندگی جدید باید انجام دهم. دوست دارم مفصل از این تجربه‌ها به صورت موضوعی و از این فرایند تغییرات به صورت جزئی بنویسم.

 • ۲۶ شهریور ۹۴ , ۰۰:۳۸
  چیزهایی هست که می‌دانی

  امروز رُم را هیچ ندیدم،

  در برابرم، همه تو بودی،

  تو که ...

  تو که ...

  تو ...


  پ‌ن.
  بعد از ۱۲ ساعت پیاده‌روی در غربت.
 • ۲۰ شهریور ۹۴ , ۰۸:۱۵
  شعف
  پارک جنگلی میلان،
  باد خنک سحر،
  اذان‌گویی حیوانات،
  نماز صبح جماعت،
  روی فرش سبز چمن‌ها،
  دیار غریب هم می‌تواند صمیمی باشد
 • ۲۰ شهریور ۹۴ , ۰۰:۴۷
  شکلات تلخ

  شب،

  اشک،

  مردی که در غمی تاریک غرق می‌شود.

پریشب، شب سردی بود …

پنجشنبه, ۶ بهمن ۱۳۹۰، ۰۱:۰۷ ق.ظ

پریشب شب سردی بود، بعد از برف سنگین تهران و یخ زدگی خیابان ها. پریشب، پس از اینکه از مهدی صارمی فر در کافه کراسه جدا شدم، ماشین را روشن کردم؛ خیابان 16 آذر را از پورسینا به سمت پایین آمدم، فکر می کنم اسم خیابان/کوی پایینی ش، «نصرت» باشد. همین که پیچیدم در «نصرت» صحنه ای دیدم که برای چند روز پریشانم کرده است؛ خانواده ای، پدری، مادری، دو فرزندی که یکی شان خودش را از سوز سرما در آغوش پدرش فشرده بود. سرعت ماشین را از پریشانی ناگهانی آهسته کرده بودم که صدای بوق های پشت سرم به خودم آوردم، از شوک بوق ها کمی گاز دادم، اما کمی جلوتر پارک کردم. چه باید می کردم؟ 4 نفر آدم قرار است، خودم جای مستقلی نداشتم ببرمشان ...

حتما حضرات، فکری برای این قضیه کرده اند دیگر؟ این موضوع به بهزیستی مربوط می شود؟ تلفن بهزیستی را نداشتم، به خیال اینکه، پلیس 110، همچون 999 آنور آبی ها، مرکز رسیدگی به جمیع ناهنجاری ها و وقایع است، 110 اولین شماره ای بود که به ذهنم رسید تماس بگیرم این بود. قضیه را که برای مامور توضیح می دادم، به نظرم بی ادب و پرخاشگر آمد، چند باری با صدای بلند و لحن بی ادبانه صدای من را که برایش در حال توضیح بودم قطع کرد و آخرش که کل قضیه را شنید، گفت که به ما هیچ ربطی ندارد؛ باید با بهزیستی تماس بگیرم؛ شماره ای 8 رقمی از بهزیستی داد که چند باری که تماس گرفتم، کسی بر نداشت؛ با 118 تماس گرفتم، شماره اورژانس اجتماعی بهزیستی را بگیرم. 123 بود؛ با 123 تماس می گیرم، صدای اتوماتیک پشت خط توضیح می دهد که این شماره «فقط» مربوط به موارد کودک آزاری است؛ و البته بعد از کمی صبر برای اینکه شاید صحبت با فرد پشت خط بتواند کمک بکند، با پیام اینکه تمام کارشناسان مشغولند مواجه می شوم؛ و خودم را می گذارم جای کودک رنج دیده ای که هراسان با این شماره تماس گرفته است و با این پیام مواجه می شود.

فکرم به جای دیگری قد نمی دهد، در کشمکش با خودم که چه باید بکنم، یا نه، سمت خانه می روم، آن سوی شهر، نزدیکی خانه دائم با خودم درگیرم کاش با خانواده م تماس می گرفتم و برای مهمان کردن این خانواده اجازه می گرفتم. این عذاب وجدان مثل خوره عصبی م کرده است؛ دفعه بعد و بعدها باید چه کنم/کنیم؟ مگر شهر چقدر خانواده بی خانمان دارد؟ ساختن یک مجتمع اسکان موقت چقدر خرج از دولت 3هزار میلیاردی می گیرد؟

banksy,homeless,streetart-06c07bfab1564b1484bfab4587d5549c_h

بهرحال، اگر شما هم روز سوار بر ماشین با بخاری گرم، از 16 آذر می گذشتید، نزدیک کوی «نصرت» کمی آهسته تر برانید، شاید به موقع ترمز بگیرید.

 • محمدمسیح یاراحمدی

نظرات  (۱۰)

البته اونها هر شب همونجا می‌شینند!
تقاطع نصرت و 16 آذر!!
 • حمید (قابیل)
 • یکی از دوستام که مشهد بودیم یه خانواده رو دید که دارن می‌لرزن توی سرما. 28 صفر بود. شب شهادت امام حسن کریم اهل بیت و حضرت رسول رحمة للعالمین. یک خان محجبه بود و یک مرد جوان و یک بچه‌ای که در پتوی پیچیده بودند و بغلش کرده بودند تا یخ نزند. شیرخواره بود.
  تا گفت أخوی یه کمکی کن. ما زود رد شدیم. اما دوستم ما رو تا یه جایی همراهی کرد و خودش زود برگشت. قایمکی نگاهش کردم... رفت سمت بانک، یه مقدار پول گرفت و رفت سمت خونواده. اگه اشتباه نکنم حدود 30 هزار تومن داد. خودش خیلی توی سفر خرجش شده بود. با روی خوش رفت سمت اون خونواده و داد بهش و معلوم بود از خونواده کلی معذرت خواهی کرد. بعدش که اومد. بهش گفتم حاتم طائی شدی... گفت پول برا ما که نیست. خدا داده به من که بدم به این و اون و اون هم نمیذاره بی پول بمونم. پول برا خداست اختیارش دست من نیست. گفت: حق دارن. همه خونه ها و هتل‌ها این ایام گرون کردند. اینا گدا نبودند، پول کم آورده بودن. ول کن. بریم حرم. دیره...
  حمید؛
  ولی درباره مسافر یکی دو روزه، یکی که بی خانمانه، 30 تومنای ما مشکلی ازش حل نمی کنه.
  دولت اگر مجتمع برای بی خانمان ها می ساخت، مثلا با مهلت سه ماه، تو سه ماه، شاید می تونستن کمی اوضاشون رو درست کنند و حداقل یه پولی برای رفتن به یه شهر کوچیک و زندگی آبرومندانه جمع کنند.
  گاهی این آدما آسیب دیده اند، مثلا پدرخانواده به شدت افسرده شده و اصلا نمی تونه کار کنه، یا یه آسیبی دیده. اینا مددکاری می خوان، پول من و تو اصل مشکل رو حل نمی کنه.
  باتشکر
  با خواندن این متن بسیار متاثر شدم و اشک از چشام جاری شد.
  اف بر بی غیرتی من
  واقعا کاش رسیدگی میشد...
  کاش از بعضی مسائل سرسری نمیگذشتن...
  کاشکی بعضی وقتا مسولین مربوطه فکر میکردند به اون دنیا و جوابی که باید پس بدن...
  فک نکنم ساختن یه ساختمون یا یه کمپ حتی کار سختی باشه و هزینه ی چندانی هم ببره...
  :|
 • ابوذر منتظرالقائم
 • بسم الله. دیده ام . استخوانم به درد آمده و گفته ام با خودم که اگر دیدی یک روز استخوانت درد نگرفت ، بفهم عوض شده ای. یعنی عوضی شده ای. خدا را شکر ، هنوز دردم می گیرد. آه ، تا مغز استخوان درد می گیرد. اما فکر کنم کمی کاسه کوزه ها را سر شهردار سردار دکتر خلبان کاندید ریاست جمهوری هم بشکنیم بد نباشد. محمود هم زیر سئوال است. باقرهم هست. علی آقای لاریجان هم هست. قوه ی قضائیه هم باید جواب بدهد بخاطر مسئولیت پیشگیری از جرمش. همه ی مسئولان مسئولند. همه . همه. صفحه ی اول دفتر آنها که زیر سئوالند نام تاجر پسته ی رفسنجان را هم بنویس.
  مسیح سلام یه نکته لازمه که در این زمینه بهت بگم، ببین این قضیه شده یه روش جدید برای افراد که بتونن از مردم پول بگیرن. تو محله ماهم این موضوع خیلی زیاد شده. اینا اگر دیده باشی میان دقیقا تو مکان هایی میشینن که مسیر رفت و آمد اصلی ماشین هاست. بعد دو تا چهارراه که میری اونورتر بازم یه مورد دیگه میبینی که یه خانواده دیگه دقیقا نشستن تو مسیر ماشین ها تا دیده بشن. البته من نمیگم همه این افراد دروغ میگن اما بعضی از اون ها که دربارشون پیگیری انجام شده متوجه شدیم که بعضا از شهرستان میان و دقیقا برای همین کار میان تهران. هر چند باید این نکته رو توجه داشت که هیچ ادمی اگر داشته باشه تو سرما نمیاد اونجا بشینه. ولی بهتره در چنین مواقعی بیشتر تحقیق کرد.
  با سلام.مطلب شما در سرویس جام بلاگ سایت جام نیوز منتشر گردسید.
  کد لینک خبر :
  http://www.jamnews.com/NSite/FullStory/News/?Id=54612&Serv=37
 • خرچنگ زاده
 • سلام مسیح عزیز
  دلم برایت تنگ شده بود گفتم سلامی کنم
  خوب نوشته ای برادر
  ممنون برادر؛
  انشالله نوروز می بینمت :)

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی