شهر زنده است

روایت بوی نم پیاده‌روها

شهر زنده است

روایت بوی نم پیاده‌روها

روزنگار
 • ۲۴ آبان ۹۴ , ۰۵:۵۵
  از قصص نماز شاهد...

  فقیه معتقد بود اشکِ دنیا، صلاه را تباه می‌کند؛
  به گمانم فقیه هیچ‌وقت عاشق نبود؛
  و خدای محرم ندانست که راز مگو را جز با او چگونه توان گفت؟
  که افوضُ امری الی الله...


  حال ما بی ‌آن مه زیبا مپرس
  آنچه رفت از عشق او بر ما مپرس
  گوهر اشکم نگر از رشک عشق
  وز صفا و موج آن دریا مپرس


 • ۲۳ آبان ۹۴ , ۲۳:۴۵
  داستان هر روزه‌ای که رُخ نداده است

  دوشب پیش وحید سعیدی از غم رابطه‌اش با پسرش گفت که جز صبح‌ها نمی‌بیندش؛ اندوه واژگانش را ملموس در رگ‌هایم حس کردم؛ که من هم از همان دست پسرانی بودم که پدرم را صبح‌ها و روزهای تعطیل می‌دیدم. هراس این اقبال،‌ هوار شد روی سرم که من هم با این اوضاع فعلی، بهتر از این با خانواده‌ام نخواهم کرد. امشب که برنامه مقرر پایان کار دفتر درست اجرا نشد، ساعت ده و نیم که جلسه تموم شد، بدون دیدن پیغامش، تلفن زدم. خواب بود؛ پیام‌رسان را باز کردم، خواندم که یک ساعت قبل پیغام فرستاده بود که خسته است و بیشتر از این نمی‌تواند بیدار بماند. جز چند باری لحظه خوابیدن معصومانه‌ش را ندیدم؛ اما همان شنیدن صدای خسته خواب آلود کافی بود که تمام داستان وحید سعیدی جلوی چشمم رژه برود. او را دیدم و خانه‌مان را؛ که می‌رسم و صدای مهربانش خاموش است و من با باری از سختی تنهایی، روی کاناپه دراز می‌کشم...

 • ۷ آبان ۹۴ , ۱۸:۱۵
  مردی که می‌خواهد بارکش نباشد

  نقل است در ایام قدیم، زمانی که وسیله نقلیه هنوز درشکه و گاری بوده است، دانشجویان دانشگاه معماری بوزار برای حمل وسایل تحویل پروژه دروس‌شان آنها را بار گاری می‌کردند و می‌کشیدند. گاری را در فرانسه «شارت» می‌خوانند؛ و حالا بعد از سال‌ها این کلمه «شارِت» در ادبیات فضای معماری، از دانشگاه تا فضای کار، برای توصیف وضعیت فشردگی کارها استفاده می‌شود. در ایام تحصیل بیشتر روزهای نهایی ترم اسمش را می‌شنوید ولی در دفاتر معماری خصوصا وقتی مکرر پروژه جاری باشد، این کلمه شنیده می‌شود. و من در زندگیم تقریبا همیشه در این موقعیت هستم؛ عطش به تجربه‌های متعدد، احتمالا کمی حرص پول و شهرت و یادگیری، به اضافه انعطاف زیادی در تصمیم‌گیری‌ها و همچنین تک‌پری و تک‌روی موجب شده است که همیشه بار انبوهی از کارها روی گُرده‌ام باشد. همین الآن که این‌سطور را تحریر می‌کنم، برای شنبه و یک شنبه حجم زیادی کار برای دانشگاه دارم، از ضبط دومین برنامه‌‌مان رها شده‌ام و باید برای هفته بعد برای ضبط دیگری آماده شوم. فصلنامه‌ای که سردبیری‌اش می‌کنم (همشهری‌معماری) باید هفته بعد به چاپخانه برسد و در عین‌حال به زمان رونمایی پایگاه که درحال راه‌اندازی‌اش هستیم نزدیک می‌شویم. این‌ها شاید کارهای مهم باشد، چندین خُرده‌کار، از مطالب ننوشته و یکی دو پروژه برنامه‌نویسی خُرد را هم حساب نمی‌کنم. 

  نتیجه چیست؟ اینکه یا سر موعد به کارها نمی‌رسم یا اینکه آنطور که می‌خواهم انجامشان نمی‌دهم؛ در امور مربوط به کسب‌وکارهای پروژه‌ای هم مجبورم پروژه‌های کمتری بپذیرم. سال‌ها فعالیت مطبوعاتی، تخصصی و سیاسی هرچند متناسب با انرژی که از من گرفته است تبدیل به پول نشده است اما اعتباری جمع شده است که در رشته‌های مختلفی که کار کرده‌ام (و احتمالا بعد از چندسال رها کرده‌ام) هنوز محل رجوع باشم. حالا که کَمَکی پختگی به صورتم هم آمده و از آن کودکانگی بصری دور شده‌ام اعتماد جماعت هم بیشتر شده است؛ اما چه فایده‌ای که فرصت به بار نشاندن این اعتبار نیست.

  تجربه جمعی ایرانیان به اضافه ذکر خاطرات خانواده و تجربیات نزدیک‌تر آنها از کارهای گروهی و شراکتی، همیشه هراسی در امثال من نگه‌داشته است که از کار شراکتی و تقسیم ظرفیت‌ها پرهیز کنیم. مثلا من مدام ایده‌پردازی می‌کنم؛ ایده‌هایی که می‌توانند با کمی تلاش به پول برسند ولی به دلیل عدم اعتماد به افراد بسیاری از آنها را پیش خودم نگه می‌دارم و هیچ وقت به فعل نمی‌رسد. این وضعیت درباره پیشنهادات بالفعل کاری هم در جریان است. حالا بعد از مدت‌ها به سرم افتاده که از این مرکب بی‌اعتمادی پایین بیایم و در حالی که در یکی از کارهایم به ثبات رسیده‌ام، باقی موارد را با جماعتی شریک شوم.


 • ۱۵ مهر ۹۴ , ۱۷:۲۲
  افق

  امروز میان فیش‌هایی که نوشته‌ام یک جمله از شهید پیچک پیدا کردم که خلاصه و بُن چیزی است که به عنوان مشی سیاسی می‌شناسم؛ اینکه چرا مکرر برای خودم یادآوری می‌کنم که مسئله ما مصداق نیست بلکه فرایند و منش است.

  شهید غلام‌علی پیچک می‌گوید «مسئولیت ما مسئولیت تاریخ است؛ بگذارید بگویند حکومت دیگری بعد از حکومت علیع بود به اسم حکومت خمینی که با هیچ ناحقی نساخت تا سرنگون شد. ما از سرنگون شدن نمی‌ترسیم؛ از انحراف می‌ترسیم!»

 • ۳ مهر ۹۴ , ۲۲:۵۱
  شب‌خوانی

  مشنو که از تو هست گزیرم چرا که نیست
  یا نیست از تو محنت و رنجم چرا که هست


  از خواجوی کرمانی، که عجیب همدل ماست.

 • ۲۸ شهریور ۹۴ , ۰۲:۵۲
  روی مبل خانه خودمان

  حوالی ساعت یازده صبح جمعه هواپیمای امارات ایرلاینز روی زمین نشست تا کمی بعد از اذان ظهر از سفری ۱۷روزه، پرفشار و آموزنده به خانه رسیده باشم. از فردا به سرعت مشغول تکمیل متون سفرنامه خواهم شد؛ هرچند که هنوز بین انتشار آنلاین این متن‌های تکمیل‌شده و نگه‌داشتنش برای کتاب سفرنامه در تردیدم. 

  بعد از استراحت از سفر چندساعتی است که هنوز ذهنم درگیر آن است. انقطاع ۱۷روزه از وطن، پیاده‌روی‌های بیش از ده‌ساعته، به عین رساندن مثل مترکردن خیابان‌ها و شرایط خاص اجتماعی سفر فرصتی برای خودشناسی و آموختن بود. ۱۷ روز فرصت داشتم تا منقطع از خانواده به تغییراتی که می‌خواهم در زندگیم بدهم فکر کنم. آدم کم سفری نیستم؛ اما دوستان همسفرم کسانی هست که در طی سال‌ها دست‌چین شده‌اند و روابطمان دیگر تعریف شده و به ثبات رسیده‌است. در این سفر اما همه همسفران جز یک نفر افرادی تازه بودند که از قضا همه آنها جز دو نفر در موقعیت کاملا مخالف ایدئولوژیک من قرار داشتند؛ هرچند دوستان مخالف ایده خود زیاد دارم اما همیشه از زیست مداوم با آنها پرهیز داشته‌ام. این موقعیت فرصتی بود که هم درباره رابطه خودم با این بخش از جامعه بیاندیشم و هم در رفتارهای شخصی‌م، اعم از رابطه‌م با افراد تا مدیریت امور شخصی محک بخورم و ضعف‌های خودم را بهتر بشناسم.

  حالا که سه ساعتی از بامداد روز شنبه گذشته است، مشغول مرور کارهایی هستم که از فردا برای یک زندگی جدید باید انجام دهم. دوست دارم مفصل از این تجربه‌ها به صورت موضوعی و از این فرایند تغییرات به صورت جزئی بنویسم.

 • ۲۶ شهریور ۹۴ , ۰۰:۳۸
  چیزهایی هست که می‌دانی

  امروز رُم را هیچ ندیدم،

  در برابرم، همه تو بودی،

  تو که ...

  تو که ...

  تو ...


  پ‌ن.
  بعد از ۱۲ ساعت پیاده‌روی در غربت.
 • ۲۰ شهریور ۹۴ , ۰۸:۱۵
  شعف
  پارک جنگلی میلان،
  باد خنک سحر،
  اذان‌گویی حیوانات،
  نماز صبح جماعت،
  روی فرش سبز چمن‌ها،
  دیار غریب هم می‌تواند صمیمی باشد
 • ۲۰ شهریور ۹۴ , ۰۰:۴۷
  شکلات تلخ

  شب،

  اشک،

  مردی که در غمی تاریک غرق می‌شود.

رنج نامه ای برای برادران قوم بنی اسرائیل

شنبه, ۸ مرداد ۱۳۹۰، ۰۷:۵۱ ب.ظ

پیش نوشت.
یادداشت پیشرو، متنی است که جهت انتشار در سایت شفاف نوشته بودم.

نوشت.

pana
پایگاه رجانیوز، با بازنشر تصاویر برنامه خودجوش و البته بحث برانگیزی که دیروز، جمعه، در پارک آب و آتش اتفاق افتاده است، تمام تقصیر را به گردن شهرداری انداخته، و «جنگ آبپاش ها» را برنامه مدیریت فرهنگی شهرداری خوانده است.
اما در حالی که جمیع نویسندگان و دبیران پایگاه رجانیوز، در شبکه های اجتماعی چون فیس بوک و گوگل ریدر حضور دارند، بعید است که از اصل قضیه با خبر نباشند؛ آنچنان که در بحث های این شبکه ها که بعضی از ایشان نیز در آنها حضور داشته اند واقعیت اتفاق مشخص شده مطرح شده است؛ و همچنین پیش از این با نشر تصاویر افراد که از پروفایل های خصوصی و محدودشان ربوده شده بود نشان داده اند حضورشان در شبکه های اجتماعی حضوری عادی نیست و دقتی مثال زدنی دارند (دو نمونه: + و +)؛ و سوال این است در این وضعیت این نوع خبر رسانی چقدر با اخلاق رسانه ای و اخلاق اسلامی تطبیق دارد؟
این برنامه از طریق یک قرار فیس بوکی در صفحه ساخته شده توسط کاربران برای پارک آب و آتش در فیس بوک مطرح شده است؛ حتی تفنگ های آبپاش و وسائل بازی نیز توسط شرکت کنندگان تهیه شده است. در این که بعضی شرکت کنندگان در این جشن خودجوش (با حضور حدود 800 نفر)، عرف و قوانین اسلامی مصوب را زیر پاگذاشته اند شکی وجود ندارد؛ اما سوال اصلی از دوستان مدعی بصیرت و اسلام چون دبیران پایگاه رجانیوز این است، که پیشنهاد شما به عنوان یک منتقد (بر فرض محال منصف) برای حل این قضایا چیست؟ در واقع وقتی مجموعه مدیریت فرهنگی شهرداری تهران نقشی در شروع قضیه چون «جنگ آبپاش ها» ندارد، چه کند که دوستان راضی شوند؟
آیا آنچنان که سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جور وزارت ارشاد به شدت اسلامی دولت دهم را می کشد؛ کلینیک های شهرداری در هنگامی لغو یارانه های پزشکی ارزان ترین محل های مجهز مراجعه مردمی هستند و این چنین وظیفه وزارت بهداشتی که بیمارانش آواره بیابان ها شده اند را نیز به عهده گرفته است؛ وظیفه آموزش آتش نشانان کشور را در مرکز مجهزش به دوش می کشد و اینچنین از مسئولیت های وزارت کشور می کاهد؛ حال باید وظیفه نیروی انتظامی و نهادهای نظارت بر اجرای قوانین را نیز به عهده بگیرد؟
یا نه؟ آنچنان که دوستان مدعی ند، قالیباف و شهرداری به دلیل وجود پارک آب و آتش و محیط این جشن متهم اند، زین پس ساخت پارک های جدید متوقف شده و به جای آنها شعب جدید هیئات رزمندگان اسلام تاسیس شود که در این شهر مولودی های مان نیز غمگین است؟
تهران شهری متعلق به همه است؛ از حزب اللهی ها تا غیر حزب اللهی ها، زنان، مردان، کودکان، کارگران، بیکاران، کارمندان، نظامیان، و حتی بیماران دوجنسیتی. آیا باید این شهر را در انحصار یک قشر و طبقه خاص در آورد؟ آیا باید بر درب های پارک نشان ورود غیر مذهبی ها ممنوع زد، تا در جشن مذهبی نیمه شعبان کسانی با پوششی متفاوت از نظر دوستان حضور نیابند؟ (در این جا آن حکایت اخراج چند جوان از هیئت امام حسین توسط خادم هیئت را یاد آوری می کنم.)
قالیباف و شهرداری به چه سازی برقصند که برادران بنی اسرائیلی که در کالبدهای ریش دار و تسبیح به دست متجلی شده اند دست از عیب گیری های بی اساس و پشت هم و نمایش سطح شرافت شان دست بردارند؟

***

اما واقعیت این است، قضیه فراتر از یک جشن و یک پارک است؛ این جوانان، که نه اکثریت جوانان شهرند، و نه اقلیت آنها، با اخراج از یک پارک، حتی با تخریب و با خاک یکسان کردن پارک ها از بین نمی روند، انکار نمی شوند، و ادامه خواهند داشت؛ اگر امروز پارکی نباشد، در ارتفاعات البرز، آنجا که گشت ارشادی نیست آنطور که می خواهند خواهند بود و هستند.
برادران مدعی پرچم داری حزب الله، اگر دغدغه دین داشتند، نه دعوای سیاسی که با انکار حقایق، وقایع شهر را دست آویز به محاکمه کشاندن رقیب کنند؛ به جای تیتر «جدیدترین دسته‌گل مدیریت فرهنگی شهر تهران!»، فضای این بحث را باز می کردند که چرا این اتفاق می افتد؟ این دوستان دائم در حال اثبات این نظریه اند که دینی جز سیاست ندارند، و رگ غیرتشان جز برای تخریب رقیب سیاسی بیرون نمی زند؛ اگر چنین نبود، اولین متهم رئیس جمهوری بود که در تبلیغات انتخاباتی ش مدعی شد مو و لباس جوانان مسئله ش نیست، چرا آن هنگام این دوستان که به شدت دغدغه مو و لباس مردم را دارند چیزی نگفتند؟ آیا ایشان برای رقبای سیاسی شان نیز، این حق را قائلند، که با تصویر برداری مداوم از خیابان ها و جاده های بین شهری، وضعیت سینماها و تماشاگران و ... و ... تصاویر بی کلام را چوبی بر سر دولت مورد علاقه شان کنند؟
آیا بهتر نیست به جای انکار و سرکوب کامل بخش بزرگی از جمعیت شهر تهران واقعیت وجود آنها را پذیرفته و فضایی میانی که امکان حضور تمام اقشار باشد فراهم آوریم؟ آیا بهتر نیست دوستانمان از خود درباره واگذاری فریضه امر به معروف از شهروندان مردم به یکدیگر، به نیروی انتظامی سوال کنند؟
آنچنان که در صفحه پارک آب و آتش در فیس بوک (ساخته شده توسط کاربران) مطرح شده است، در هفته های آینده نیز جشن های خودجوش مشابهی برگزاری خواهد شد؛ توصیه ما به دوستان حزب اللهی این است، به جای تلاش برای انکار، با حضور خانوادگی در این جمع ها، ضمن جلوگیری از انکار وجود خودشان، فضای این جمع ها را متعادل کنند. همچنین به یاد داشته باشیم، نهی از منکر از زبان یک همشهری، موثر تر از دستگیری توسط گشت ارشاد است.

***

اما اگر دوستان اصرار به معرفی یک متهم دارند، این آدرس دفتر مارک زاکربرگ، مالک فیس بوک است، می توانید تظاهرات های اعتراضی تان را به این سمت هدایت کنید:

Facebook, Inc. -1601 - S. California Ave - Palo Alto CA 94304 – US

جهت مطالعه:
+ 60 درصد زنان و مردان تهرانی پوشش شرعی را رعایت نمی کنند | مهرنیوز

نظرات  (۱۱)

بگذارید "جو" حاصل شده ادامه پیدا کند البته به نظرم الان برای رسانه ایی کردن افت و خیز های شهرداری خیلی خیلی دیر شده و کم رمق است کاش رسانه ایی قوی تر داشتیم و بهتر و وسیع تر این طور خبرها را منعکس می کردیم.
مطمئنا در مخدوش کردن چهره ی "شهرداری ام الفساد تهران" برکات بسیار بسیار زیادی وجود دارد.
البته این نظر بنده است که بسیار به جو رسانه ایی علاقه مند هستم و از اینگونه اخبار هر چند کمتر صادقانه! استقبال می کنم.
موفق باشید.
یاعلی(ع)
_______
پاسخ:
پس شما،
1. قائل به ماکیاولیسم و توجیه وسیله به خاطر هدف هستین؛ و البته ادعای حزب اللهی بودن تان هم می شود!
2. منتقد رهبری هم هستید که متوجه نیستند و در حرکتی خارق عادت، برای افتتاح یک پروژه شهری (پارک ولایت) در کنار شهردار ام الفساد حاضر می شوند.
خوبه، پیشرفت خوبی داشتین :))
سلام برادر
قابل توجه شما و همه دوستداران سینه چاک سردار دکتر قالیباف:
چند وقت پیش برای فیلمبرداری یک فیلم کوتاه با موضوع دفاع مقدس به یکی ازپارکهای تهران رفتیم و در حالیکه مجوز فیلمبرداری از نیروی انتظامی هم داشتیم ، به محض شروع فیلمبرداری ماموران محترم شهرداری تشریف آوردند و جلوی کار را گرفتند به این بهانه که مجوز ندارید!
ما هم با نشان دادن مجوز نیروی انتظامی که برای سطح کل تهران صادر شده بود پاسخ آنها را دادیم که گفتند: اینجا پارک است و طبق قانون محدوده شهرداری است نه نیروی انتظامی و حراست جداگانه دارد و برای هر برنامه ای باید با مدیر پارک هماهنگ کنید!!
ما هم رفتیم به مدیر پارک خواهش و التماس کردیم که اجازه فیلمبرذاری بدهد که ایشان موافقت نکردند و مجوز به ما ندادند......
خلاصه اینکه اگر کمی از اوضاع کشور و تلاش گروههای سیاسی برای جذب جوانان (البته با روشهی خودشان!) خبر داشته باشی خوب میفهمی که این قبیل کارها با اجازه مسئولین پارک ها و سازمان فرهنگی شهرداری است وگرنه میتوانستند به راحتی مثل ما به آنها اجازه ی برگزاری این جشن را ندهند و از این کار جلوگیری کنند.
داستان پارک پردیسان و قیافه های عجیب جوانان دختر و پسر هم روضه دیگری میطلبد که خودت بهتر است بروی دنبالش و مسئول خاطی را پیدا کنی....
امیدوارم دنبال مسیر حق باشی نه افراد
یا علی
______
پاسخ:
فی الواقع اون مدیر پارک سر به سرتون گذاشته، چون گشت ارشاد رو ما مرتب توی پارک ها داریم می بینیم، این هنجار شکن هایی که دربرنامه بعدی آب بازی هم دست گیر شدند در پارک دستگیر شدند، ضمن اینکه شاهدین این برنامه گفتند نیروی انتظامی اول برنامه آمده ولی برخورد خاصی نکرده است.
آدم نفهمی مثل تو بایدم فرق هیت امام حسین با یک پارک رو ندونه.
لعنت به تو و امثال تو که چنین مجالسی را تایید می کنید و حمایت خود را به صورت بسیار آشکار و احمقانه بروز می دهید .
لعنت خدا بر مردم سیه دل و سیه طینت.
_______
پاسخ:
بنده در متن ذکر کردم که این حرکت را تایید نمی کنم؛ فقط قضیه اینجاست که متهم این قضیه شهرداری نیست.
حاجی یه سودی برای یکی داشته دیگه.چمیدونیم چه خبره؟
______
پاسخ:
همین که ناجا برخورد نکرده، مشخصه که قضیه بو می ده.
البته بنده آقای قالیباف را "ام الفساد" نخواندم! و شاید بنده اشتباه نوشتم.
(این را نمی دانم)
ولی منظور بنده کلیت شهر تهران است.
نمی دانم واقعا "حزب اللهی" هستم یا نه؟! این را شما گفتید! بنده چنین ادعایی نداشتم. به نظرم حزب اللهی خیلی رفتار و منش و تفکر خاصی دارد و بسیار مخلص است که فکر نکنم! من یکی چنین باشم! در نتیجه همان حرف شما درست است بنده ادعای حزب اللهی می کنم!!!
دوست عزیز سلام
طاعات قبول
با مطلب زیر به روزم و منتظر حضور گرم و نظرات ارزشمند شما
هر چادری که دور انداخته می شود افق جدیدی را که برای استعمار ممنوع بوده در برابر او می گشاید و پس از دیدن هر چهره بی حجابی،امیدهای حمله ور شدن استعمار ده برابر می شود و دیدن در برخورد با زن محجبه یک طرفه است و طرف مقابل نمی تواند او را ببیند و زنی که دیده نمی شود تسلیم نمی گردد و خود را عرضه نمی کند.
سلام داداش
محمد جان! لحن نوشته هات طوریه که بعضی فکر می کنند تو توی جمع بچه حزب اللهی ها نیستی، ولی مثل منی که مدتهاست با نوشته هات آشنا هستیم می دونیم که داداش بچه بسیجی ها حاشا که میدان رو خالی کنه!
مسیح جان! به نظر من تو توی نوشته هات داری حرف سردار گمگشته ی حزب اللهی ها، حاج احمد متوسلیان رو هنرمندانه تکرار می کنی که بسیجی باید پرچم توحید رو در انتهای افق بزنه و نگاه تو به افقه، انتهای افق.
ولی داداش به قول حاج کاظم آژانس، قول بده با امثال عباس ها مهربون تر باشی.
من یکی از پامنبرهای وبلاکت از قم هستم. قم مشرف شدی افتخار می کنیم در خدمتت باشیم داداش!
_______
پاسخ:
شرمنده کردید؛ ولی تو این نوشته که نه نگاهم به افق بود نه به حاج احمد، دردَم بی معرفتی رفقاس.
وبلاگ " خروش ملت" منتظر بازدید شماست. " رسانه ای بنام ولایت فقیه" مطلب جدید این وبلاگه. مطب را با دقت و بدون تعصب بخوانید و نظر دهید. باید فضای منطقی و مستدل در نقد جریانات کشور فراهم شود. آینده از آن حزب اللهی ها است.
نمیدونم شمایی که اینهمه قربون بلای قالیباف میرید چرا دم از منطق و.. میزنید؟ بهتره بگید قالیباف پیغمبره. تو پارکا کافیه مثلا یه جایی که نباید بشینی بشینی یه دفعه نگهبانش با سوت سر میرسه و میگه اینجا نشی. حالا تو پارک آب و آتیش تعجب میکنم اینا بیخیال بودن. حتما خودشون هم نشستن نگاه کردن و بازی کردن. از قالیبافی که افراد متناقض و مساله داری مثل صادق خرازی- کرباسیان- وردی نژاد و... سایر دوستان مشارکتی رو دور خودش جمع کرده از این بهتر انتظار نیست. قالیباف همون بس که از موسوی حمایت کرد و فتنه 88 رو یک کدورت دانست. فکر کرده با این کارا میتونه رای جمع کنه. بهتره بره همون فرانسه دوباره بعد از انتخابات بعدی
با سلام
قلم تند و تیزی دارید .
فقط اینکه نحوه عملکرد شما در مثلا نقد سایت رجا همانطوری است که آنها در مقابل طیف مورد نظر شما اعمال می کنند .شما همانقدر به مثلا رئیس جمهور می تازید که آنها مثلا به قالیباف و جالب اینکه آنها با ادعای مسلمانی و شما نیز همانطور و البته شما یک قدم به جلوتر گذاشته و می گوئید ای ریشدارهای تسبیح بدست ،نکنید این کارها را !
برادر خوب ،من کاملا با نظر شما موافق که اولا نباید بی دلیل اینگونه امثال رجا و بقیه هوادارانش عمل بکنند و نیز حتی با انتشار این تصاویر و راه انداختن هیاهو از طرف موافقین و مخالفین این موضع که هم زمینه سوار شدن دشمنان را و هم زمینه استفاده عناصر فرصت طلب داخلی را بوجود آورد ،مخالفم ولی شما هم کمی زحمت بکشید اینگونه بحثها را مثل رجا نیوزی ها که همه چی را به این و آن گره می زنند ،نزنید البته اگر واقعا این شیوه آنها را غلط و غیر اخلاقی و غیر اسلامی می دانید .
با عرض معذرت .
التماس دعا
_________
پاسخ:
ب.
البته بنده هنوز به وادی نقد جدی به رئیس جمهور وارد نشدم؛ نمونه ای اگر در این وبلاگ سراغ دارید لینک دهید.
چه فرقی بین شما با طرفداران افراطی آقای احمدی نژاد وجود دارد؟
خواهش میکنم جداً دربارۀ این سوال فکر کنید.
میتوان پیش بینی کرد که شما هم در طرفداری از آقای قالیباف، همین راه را خواهید پیمود. و چه بسا بدتر.
 • محمّد نبی لو
 • بسم الله الرحمن الرحیم
  محمد جون سلام
  کجا داری میری؟؟!!
  قلمت خوبه، ولی یه کم بو میده!
  هنوز خامه...
  راستی، تو "نوشتن" مجتهدی یا مقلّد؟
  اگه مجتهدی که دیگه حرفی نیست.
  اما اگه مقلّدی، پشت کی راه افتادی؟؟؟
  بگذریم؛
  ان شاء الله عاقبت به خیر بشی.
  یا علی
  «مقلّد آقـا»

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی